📍 İstanbul’dan Tüm Dünyaya Gönderim

4,5

Genel @trOluklu Mukavva Kutular
iodes marka mukavva kutu5

Oluklu Mukavva Kutular

Mukavva, endüstri alanının vazgeçilmez bir hammaddesidir. Çeşitli kullanım alanlarına sahip olan mukavva en çok kutu üretiminde tercih edilmektedir. Kutu üretiminde birçok avantajı kullanıcılara sunan endüstriyel hammadde, düşük maliyetli ve kullanışlı olması sayesinde uzun yıllardır tercih edilmektedir. Ülkemizde genel olarak mukavva, kartonla eş anlamlı olarak görülmektedir.

Fakat karton ve mukavva aynı değildir. Karton ve mukavva arasında önemli farklar bulunmaktadır. Mukavva üretiminde dalgalı formda kağıttan üretilmiş plakaların, düz kağıttan üretilen iki adet plakanın arasına yerleştirilme işlemi kullanılmaktadır. Üretilen mukavva her zaman aynı kalitede değildir. Farklı kalitelerde olan mukavvanın kalitesi, iç ve dış plakalarda kullanılan malzemenin kalitesine göre değişmektedir. Mukavvanın kalitesi arttıkça dayanıklılığı da artar. Bu sayede daha geniş kullanım alanlarına sahip olur.

tazetrend e-katalog tasarım35

Kutu ve Ambalaj Üreticisi

Mukavvanın farklı kullanım alanları bulunmaktadır. Bu kullanım alanları arasında en çok tercih edilen ise kutu imalatıdır. Mukavva ile üretilen kutular yüksek dayanıklılık özelliğine sahiptir. Bu nedenle mukavva kutu üretimi oldukça yaygındır. Mukavva ile üretilen kutular farklı boyutlarda tasarlanarak üretilir. Bu sayede farklı kullanım alanlarına uygun kutu üretimi yapılır.

Mukavva kutu imalatı için özel makine ve sistemler kullanılır. Bu makine ve sistemler sayesinde istenilen kalitede seri kutu üretimi yapılır. İmalatta kullanılan malzemeler önemlidir. Yüksek kaliteye sahip plakalar sayesinde daha kullanışlı ve kaliteli mukavva kutular üretilmiş olur. Fakat plakalar daha düşük kalitelerde üretilirse kutunun dayanıklılık oranı düşer, kutunun kullanım alanı kısıtlanır.

Mukavva üretiminde farklı yöntemler kullanılmaktadır. Mukavva çeşitleri arasında en çok üretilen ve tercih edilen oluklu mukavva özel olarak üretilmektedir. Oluklu mukavva oldukça eski bir geçmişe sahiptir. Hassas ürünlerin taşınması için kullanılan oluklu mukavva ilk olarak 1850’li yıllarda kullanılmaya başlanmıştır. 1850’li yıllardan günümüze kadar gelen oluklu mukavva kullanımında farklılıklar yapılmıştır. Bu farklılıkların başında ise oluklu mukavva kalitesindeki değişim dikkat çekmektedir. Her geçen yıl kullanım alanı artan ve gelişen oluklu mukavva, zamanla daha kaliteli ve kullanışlı bir hale getirilmiştir. Günümüzde oluklu mukavva kullanımı farklı alanlarda tercih edilse de sıklıkla kutu imalatında tercih edilmektedir.

tazetrend e-katalog tasarım5

Az adetli kutu üretimi

İstemiş olduğunuz EBAT ve TASARIMLARINIZLA size özel olarak üretilen kutularınız ile göndermiş olduğunuz ürünlerinizin kalitesini ve etkisini arttırabilirsiniz. Unutmayın ki işinize kalite katacak olan ambalajıdır ✅

Kutu imalatında yer alan oluklu mukavva, yüksek dayanıklılık özelliği sayesinde eşya veya ürünlerin güvenle taşınmasına katkı sağlamaktadır. Oluklu mukavva kutu sayesinde üretilen herhangi bir ürün veya eşya özel koşullarda taşınır, muhafaza edilir. Kutu sayesinde ürün veya eşyanın sarsılması, zarar görmesi önlenmektedir. Çeşitli sektörlerde kullanılan oluklu mukavva kutuları üretici ve alıcı arasındaki süreci zararsız bir şekilde gerçekleştirmek için oldukça etkilidir. Kullanım alanına ve kullanım amacına uygun olması adına bu kutular çeşitli boyutlarda ve şekillerde tasarlanarak üretilmektedir. Oluklu mukavvadan üretilmiş kutu ihtiyacı olan kişi veya kurumlar, toptan sipariş sayesinde ihtiyacı olan kaliteli mukavva kutulara sahip olabilir.

Mukavva kutular özel olarak üretilmektedir. Farklı kalitelerde üretilen kutular genellikle ekstra ücret olarak görülmektedir. Fakat kutular ekstra ücret oluşturmaz. Aksine toptan siparişle daha uygun fiyata temin edilebilir. Herhangi bir malzemeden üretilen kutular ya da düşük kalitede üretilen kutular genellikle maddi hasara neden olur. Düşük kalitede üretilen kutularla taşınan ürünler kolaylıkla zarar görebilir. Oluşan bu zarar ise firmayı ve müşteriyi zor durumda bırakır. Oluklu mukavva ile üretilen kutular sayesinde oluşacak hasar en düşük seviyeye indirilir. 

Bu sayede firma ve müşteri herhangi bir hasar söz konusu olmadan ürün taşıyabilir, muhafaza edebilir. Oluklu mukavva kutu fiyatları değişiklik göstermektedir. Kutularda görülen bu fiyat değişikliği ise kutunun kalitesine, modeline ve boyutuna göre değişmektedir. Oluklu mukavva üretiminde mukavvanın ne kadar sert olduğu aynı zamanda ne kadar dayanıklı olduğunun göstergesidir. Sert mukavva kutu her zaman daha etkili taşıma imkanı sunar. Kutunun sert olması sayesinde kutu içerisine yerleştirilen ürünler dışarıdan gelen darbeye veya çarpmaya karşı daha korunaklıdır.

Sert yapıdaki mukavva kutuların ekstra bir ağırlığı yoktur. Bu sayede kutular taşıma sırasında ağırlık oluşturmaz, taşıma işlemini zorlaştırmaz. Sert yapıdaki kutular her zaman daha kullanışlıdır. Yapısını koruyan ve kolay yıpranmayan kutular uzun süre kullanım için uygundur. Taşıma sırasında zarar görmemesi gereken, kırılacak, önemli ve değerli ürünler için sıklıkla tercih edilen sert mukavva kutu toptan siparişle temin edilebilir. 

Mukavva kutuların üretiminde çeşitli firmalar görevlidir. Bizler de mukavva kutuların üretiminde hizmet vermekteyiz. Yüksek kaliteye sahip kutuları özenle üretiyor, sipariş doğrultusunda alıcıya teslim ediyoruz. Sektörün önde gelen firması olarak toptan sipariş alıyoruz. Toptan siparişlerde kutunun şekline, boyutuna, kalitesine ve adedine göre üretim yapıyoruz. Oluklu mukavva kutuları yüksek kalitede üretmeye, müşteri memnuniyetini yüksek tutmaya özen gösteriyoruz. Gelişmiş sistemimiz sayesinde seri üretim yapıyoruz. Aldığımız mukavva kutu toptan siparişlerini herhangi bir aksilik ya da hata olmadan vaktinde tamamlayarak kullanıma uygun hale getiriyoruz. Üretilen kutular kısa sürede alıcıya teslim ediliyor. Toptan siparişlerde alıcı için yeni ve uygun fiyat listesi oluşturuluyor. Böylelikle yüksek kaliteye sahip mukavva kutular doğru ve uygun fiyatlarla üretilerek kullanıma sunuluyor.

MUKAVVA KUTU FİYATLARI NELERDİR?

Firmalar mukavva ile üretilen kutu siparişi verirken uygun fiyatlı alışveriş için araştırma yapmaktadır. Uygun fiyatlı alışveriş yapmak her firmanın istediği çalışmadır. Uygun fiyatlı alışveriş yapmak sadece firmalar için değil tüm tüketiciler için önemlidir. Uygun fiyatlı alışveriş için öncelik her zaman ürün kalitesidir. Kalitesi düşük ürünler için yüksek fiyatlar ödemek doğru değildir. Aynı zamanda yüksek kaliteye sahip ürünler için çok uçuk rakamlar ödemek de doğru değildir. Fiyat – performans incelemesi doğru yapıldığı sürece doğru ürünü doğru fiyata almak mümkündür. Peki, mukavva ile üretilen kutuları doğru fiyata almak mümkün müdür?

Mukavva oldukça dayanıklı bir malzemedir. Darbeye, çarpmaya, ezilmeye ve bükülmeye karşı dayanıklı olan mukavva, ürünlerin ve eşyaların taşınmasında oldukça önemli bir yere sahiptir. Dayanıklı yapısı sayesinde kolay hasar görmeyen mukavva, su ve neme karşı dayanıklıdır. Aynı zamanda ısıya karşı da dayanıklı olan mukavva, ürünlerin veya eşyaların korunmasında, muhafaza edilmesinde ve taşınmasında önem taşımaktadır. Mukavva ile üretilen kutular yüksek kaliteye sahiptir. Kutuların üretiminde kullanılan plakalar farklı özelliklerde olabilir. 

tazetrend e-katalog tasarım27

MARKALARA ÖZEL KUTU MODELLERİ

Bu nedenle kutuların kalitesinde farklılık görülebilir. Fiyatlar ise kutu özellikleri doğrultusunda değişmektedir. Mukavvadan üretilen kutular farklı sektörlerde ve farklı kullanım alanlarında tercih edilir. Çeşitli firma ve markalar oluklu mukavva kutuları toptan siparişle temin eder. Oluklu mukavva kutular ise belirli fiyatlar karşılığında satışa sunulur. Oluklu mukavva kutuların fiyatlarında farklılık görülse de alıcılar, doğru fiyata oluklu mukavva kutuları alabilir. Oluklu mukavva kutu fiyatları belirli özellikler doğrultusunda değişir. Fiyatları değiştiren özellikler:

 • Kutunun tasarımı 
 • Kutunun modeli 
 • Kutunun boyutu 
 • Kutuda kullanılan mukavva kalitesi 
tazetrend e-katalog tasarım30

ÖZEL TASARIMLAR

Oluklu mukavva kutuları için alışveriş yapmak isteyen alıcılar doğru fiyata kutu alışverişi yapabilir. Kutuların fiyatları belirli özellikler doğrultusunda değişmektedir. Mukavva kutu fiyatları kutunun renk ve desenine, modeline ve boyutuna göre değişmektedir. Mukavva kutuların modelleri kutunun şekline ve desenine göre değişir. Kalpli kutular, düz renk kutular, çiçekli kutular, kare kutular, yuvarlak kutular, dikdörtgen kutular, kurdeleli kutular, kapaklı kutular vs. olmak üzere birçok kutu modeli bulunmaktadır. Kutu modellerinin fiyatları kendi içinde değişmektedir. Her kutu modelinin fiyatı kutunun boyutu doğrultusunda artar veya azalır. Yüksek kalitede kutu alışverişi yapmak isteyen alıcılar site üzerinden toplu kutu siparişi verebilir.

tazetrend e-katalog tasarım6

Mukavva kutu satın al işlemi için firma olarak hizmet vermekteyiz. Firma olarak yüksek kaliteye sahip oluklu mukavvalar ile kutu tasarımı ve üretimi yapmaktayız. Kutu tasarımında farklı renk ve desenleri kullanıyoruz. Kullanılan renk ve desenlerle birlikte kutular farklı şekillerde üretiliyor. Kullanım alanına ve amacına uygun üretilen kutular farklı fiyat aralığında satışa sunuluyor. Kutu fiyatları genel olarak uygun fiyat listesiyle satışa sunuluyor. Oluklu mukavva kutu satın al işlemi için firmamız toptan sipariş alarak üretim yapmaktadır. Doğru ve uygun fiyata toptan mukavva kutuların siparişi için firmamız güvenle tercih edilebilir.

OLUKLU MUKAVVA KUTU MODELLERİ NELERDİR?

Oluklu mukavva olarak adlandırılan mukavva çeşidi, bir ya da birden fazla oluklu plakaların düz plaka arasına yerleştirilmesiyle oluşmaktadır. Standart özellikteki tek dalgalı mukavvanın oluşumunda üç temek bölge vardır. Bu bölgeler:

 • Dış plaka 
 • Ara plaka 
 • İç plaka 
tazetrend e-katalog tasarım16

MIKNATIS KAPAKLI MUKAVVA KUTU

Oluklu mukavvanın dış plakasında kağıt olarak baskı yüzeyini oluşturan, yüksek kaliteye sahip liner kullanılmaktadır. Ara plakada yer alan kağıt genellikle ısıtıldığında ondüle formu kazandırılır. Soğuduğunda ise formunu korur ve ezilmez bir yapıya sahip olur. Burada fluting kağıdı kullanılmaktadır. İç plaka kağıdı ise iç yüzeyde görülmediğinden dolayı estetik anlamda pek bir şey ifade etmez. Fakat kutuda istenilen dayanıklılık seviyesine göre farklı malzemeler kullanılabilir. Kullanılan malzemeler genellikle:

 • Kraft liner 
 • Testliner
 • Fluting 
tazetrend e-katalog tasarım15

KUTU KAPAK MUKAVVA KUTULAR

Oluklu mukavvadan kutu üretimi yapılırken farklı oluklu mukavvalar kullanılabilir. Bunun nedeni ise oluklu mukavvalar kendi arasında farklı üretim sınıflarına ayrılır.

 • Tek dalgalı oluklu mukavva 
 • Çift dalgalı oluklu mukavva 
 • Üç dalgalı oluklu mukavva 

Tek dalgalı oluklu mukavva ile üç dalgalı oluklu mukavva arasında fark bulunmaktadır. Tek dalgalı oluklu mukavva dayanıklı bir yapıya sahiptir. Fakat üç dalgalı oluklu mukavvanın dayanıklılığı daha fazladır. Oluklu mukavvaların farklı gruplara ayrılmasında katman sayısının etkisi olduğu gibi dalga yapısı da etkilidir. Sert mukavva kutu kullanımında oluklu mukavva ile üretilen kutular tercih edilir. Kutu imalatında en çok tercih edilen hammadde oluklu mukavvadır. Ham kutu mukavva üretiminde firma olarak yüksek kaliteye sahip malzemeler kullanmaktayız. Bu sayede kullanım alanına ve amacına uygun mukavva kutuları hazırlayarak satışa sunmaktayız.

tazetrend e-katalog tasarım19

KRAFT MUKAVVA KUTULAR

Oluklu mukavva kullanımıyla üretilen kutular farklı şekillerde ve boyutlarda tasarlanarak üretilir. Kutu tasarımında farklı sektörler göz önünde bulundurulur. Bu sayede mukavva kutuların kullanımına uygun hizmet verilmektedir. Oluklu mukavva kutularının modelleri geniş çeşitliliğe sahiptir. Model çeşitliliğinin artmasında etkili olan özellikler:

 • Kutu şekli 
 • Kutu rengi 
 • Kutu boyutu 
 • Kutuda kullanılan malzemeler

Mukavva kutular şekli, rengi, boyutu ve hangi malzemeden üretildiğine göre farklı modellere sahiptir. Kutuların modelleri arasında sıklıkla tercih edilen kutu yuvarlak şekle sahiptir. Kutu üretiminde kare, dikdörtgen ve yuvarlak olmak üzere farklı şekiller kullanılır. Farklı şekillerde tasarlanan ve üretilen kutular farklı kullanım alanlarında rahatlıkla tercih edilmektedir. Yuvarlak şekle sahip olan kutu diğer alışılmış kutuların aksine daha şık ve zarif bir görünüme sahiptir. Yuvarlak mukavva kutu kapaklı olarak üretilir. Kutu kapağının üretiminde de aynı kalitede mukavva kullanılmaktadır. Kutu ve kapağı özel olarak tasarlanır, üretilir.

tazetrend e-katalog tasarım23

SEPERATÖRLÜ MUKAVVA KUTULAR

Bazı kutu modellerinde kapak ve kutu birbirinden ayrıdır. Bazı kutu modellerinde ise kapak, kutuyla birleştirilmiş olarak üretilir. Her iki kutu modeli de tercih edilmektedir. Kutunun renginde, boyutunda ve deseninde farklılıklar yapılabilir. Yuvarlak şekle sahip kutuların genişliği ve boyu değişiklik gösterdiği gibi derinliği de değişiklik gösterir. Kutular, çeşitli eşya veya ürünleri saklamak amacıyla özel olarak üretilir. Kutu içerisinde takı ve aksesuarlar, giyim ürünleri ya da kırılabilir süs eşyaları yerleştirilebilir. Geniş kullanım alanına sahip yuvarlak desenli kutunun kullanımı alıcının isteği doğrultusunda değiştirilebilir.

Yuvarlak şekle sahip kutularla silindir desenli kutular arasında fark vardır. Yuvarlak şekle sahip kutular genellikle en ölçüleri yüksek kutulardır. Silindir şekle sahip kutularında ise yükseklik ölçüleri yüksektir. Haliyle silindir şekle sahip mukavva kutuların derinliği de artar. Silindir mukavva kutu kullanım alanları farklılık gösterir. Genellikle hediye kutusu olarak tercih edilen bu kutu modeli aynı zamanda farklı markalar tarafından da kullanılmaktadır. Kullanım alanı ve kullanım amacı geniş olan silindir kutular özel koşullarda tasarlanarak üretilir. Silindir kutuların ölçüleri, rengi ve deseni de değişiklik göstermektedir.

Mukavva ile üretilen kutular genellikle kare olarak üretilir. Kare ve dikdörtgen şekle sahip kutuların kullanımı daha geniştir. Kare ve dikdörtgen mukavva kutuların içerisine ürünleri veya eşyaları yerleştirmek daha kolaydır. Yuvarlak ve silindir kutuların içerisine her ürün veya eşya aynı kolaylıkla yerleştirilemez. Bu nedenle kare ve dikdörtgen mukavva kutuların kullanım alanları daha geniştir. Yuvarlak ve silindir şekle sahip olan mukavva kutular genellikle daha özel kullanım alanlarında tercih edilir.

MUKAVVA KUTU İMALATI NASIL YAPILIR?

Mukavva kutuların imalatı için özel plakalardan üretilmiş oluklu mukavvalar kullanılmaktadır. Mukavva ile karton birbirine benzetilse de aslında birbirlerinden farklıdır. Mukavva, düz iki adet karton kağıt malzemenin arasına dalgalı tek karton kağıt malzemenin yerleştirilmesiyle elde edilmektedir. Mukavva kutuların üretiminde kullanılan mukavvalar çeşitli gramajlarda üretilir. Mukavva kutular için tercih edilen mukavva, kullanılan plakaların cinsine ve ağırlığına göre farklı özelliklerde tercih edilebilir. İmalatta dikkat edilmesi gereken bazı önemli konular bulunmaktadır. İmalatta bu konular göz ardı edildiğinde istenilen kalitede kutu üretimi sağlanamaz. Kalitesi düşük kutular ise kullanım amacına uygun tercih edilemez. Kutuların imalatında tercih edilen önemli konular:

 • Üretimde kullanılan mukavvanın iç ve dış plakalarında kullanılan kağıt cinsi 
 • Üretimde kullanılan mukavvanın iç ve dış plakalarında kullanılan kağıt gramajı 
 • Üretimde kullanılan teknikler 
 • Üretimde kullanılan tutkal kalitesi
tazetrend e-katalog tasarım9

HIZLI VE PROFESYONEL

Mukavva kutu üretimi için yer alan maddeler göz önünde bulundurulmalıdır. Üretimde kullanılan mukavvanın iç ve dış plakalarında çeşitli kağıtlar tercih edilebilir. İç ve dış plakalarda kullanılan kağıtlara göre kutunun kalitesi değişmektedir. Aynı zamanda kullanılan kağıdın gramajı da kutu kalitesini etkilemektedir. Mukavva kutuların üretiminde kullanılan bazı teknikler bulunmaktadır. Bu teknikler doğrultusunda kusursuz tasarımda kaliteli kutular üretilmektedir. Mukavva kutu yapımında kullanılan tüm malzemeler, malzemelerin hangi teknikle birleştirildiği, kutunun hangi koşullarda üretildiği önemlidir. Firma olarak mukavva kutuların üretiminde tecrübeli ekibimizle çalışmalarımızı gerçekleştirmekteyiz. Bu sayede kalite standartları kapsamında kutu imalatı yapmaktayız. Kutu imalatında 4 farklı kağıt çeşidi kullanılmaktadır. Bunlar;

 • Fluting 
 • Testliner
 • Beyaz testliner
 • Kraftliner
tazetrend e-katalog tasarım12

EKSTRA HİZMETLER

Mukavva kutuların üretiminde kullanılan teknolojinin önemi olduğu kadar kullanılan hammaddelerin de önemi yüksektir. Yüksek teknolojide üretilen kutular için farklı kalitelerde, gramajlarda ve çeşitlilikte hammadde kullanılabilir. Oluklu mukavvadan kutu yapımında kullanılan kağıtlar için fluting, testliner, beyaz testliner ve kraftliner olmak üzere dört farklı kağıt kullanılmaktadır. Oluklu mukavva kutu makinaları son teknolojiyle geliştirilmiştir.

Makinalar sayesinde kutular kusursuz bir tasarımla üretilir. Makinalarda kullanılan fluting kağıdı özel olarak elde edilir. %100 geri dönüşümle toplanmış atık kağıtların dayanıklılığını arttırmak için çeşitli kimyasallar kullanılmaktadır. Fluting kağıtlar ise bu kimyasallarla üretilmektedir. Ondüle kağıdı ve levhanın iç yüzey kağıdı olarak tercih edilir, kullanılır. Fluting kağıt, kutunun baskı yüzeyinde kullanılmaz. Fluting kağıtlar kalite sınıflandırılmasında SCT ve CMT kağıt testleri baz alınarak değerlendirilir. Testliner kağıt için fluting kağıt kullanılmaktadır. Çift katlı kağıt olan testliner kağıt, geri dönüşümlü fluting kağıt üzerine birinci elyaf ya da ikinci elyaf hamurunun kaplanmasıyla elde edilmektedir.

tazetrend e-katalog tasarım13

VARAK BASKILI KUTULAR

Birinci elyaf, kraft hurdasından elde edilirken ikinci elyaf ise her türlü atık kağıttan elde edilmektedir. Testliner kağıdın dış yüzey hamuruna boya uygulanır. Uygulanan boya sayesinde rengi kraft kağıda benzetilir. İç yüzeyde kullanılan testliner kağıtlar suya ve neme karşı dirençlidir. Beyaz testliner kağıt ise geri dönüşümlü fluting kağıdı üzerine beyaz kağıt hamurunun kaplanmasıyla oluşturulur. Çift katlı testliner kağıt olan beyaz testliner kağıt, baskıya uygundur. Aynı zamanda görsel ve estetik açıdan tercih edilmektedir. Mukavva kutuların üretiminde tercih edilen mukavvanın plakalarında kullanılan bir diğer malzeme ise kraftliner. Kraftliner, odun selülozundan elde edilir. Kağıdın üretiminde lif uzunluğu fazla olan ağaç türleri kullanılmaktadır. Kraftliner, dayanıklılığı ve su geçirmezliği oldukça yüksek kağıtlardır. Mukavva ve kutu üzerinde kullanımında ise genellikle baskı yüzeyinde tercih edilir. Aynı zamanda müşterinin isteğine göre levha üzerinde de kullanılmaktadır.

tazetrend e-katalog tasarım24

FARKLI MATERYALLER

Mukavva kutu yapımı günümüzde en çok tercih edilen kutu imalatı yöntemidir. Mukavvanın sağladığı avantajlarla kutular da geniş kullanım alanına sahiptir. Mukavva kartondan kutu yapımı özenle ve dikkatle gerçekleştirilir. Kutunun imalatında herhangi bir hata yapıldığında öncelikle kutunun tasarımında bu hata kendini belli edecektir. Hatalı imalatlarda kutunun şeklinde, renginde, kutu ve kapak uyumunda farklılık olacaktır. Herhangi bir hatanın olmaması, mukavva kutuların kullanım alanına uygun olması için üretim özenle gerçekleştirilir. Oluklu mukavva kutularının tasarımı ve üretimi sipariş doğrultusunda farklılık gösterebilir. İmalatta yapılan bu farklılıkların temel nedeni:

 • Renklendirme 
 • Ölçülendirme 
 • Şekil değişikliği
 • Özellik kazandırma
tazetrend e-katalog tasarım22

UFAK DETAYLAR

Mukavva kutuların imalatında sipariş doğrultusunda kutunun özellikleri değiştirilebilir. Kutuların hangi alanda ve hangi amaçla kullanıldığı belirlenir, bu doğrultuda kullanım alanına ve amacına uygun kutular üretilir. Üretilen kutuların rengi, ölçüleri, şekli değiştirilebilir. Aynı zamanda kutu üretiminde kullanılan mukavvanın özelliği arttırılabilir. Bu sayede kutuların dayanıklılığı da arttırılır. Mukavvadan üretilen kutuların kaplaması da önemli bir işlemdir. Mukavvadan üretilen kutuların kaplaması için özel makineler ve teknikler kullanılır. Kutunun özelliklerinin arttırılması için kaplamada özel malzemeler kullanılır. Mukavva kutu kaplama sayesinde kutunun su geçirmezlik özelliği arttırılır. Kaplama sonrasında kutuların dayanıklılığı arttırılır. Aynı zamanda kutunun tasarımına da yön verilmiş olunur.

Mukavva ile üretilen kutuların hammaddeleri %70 oranla geri dönüşüm kağıtlarından elde ediliyor. Geriye kalan %30’luk kısım ise ithal kağıtlarla tamamlanıyor. İthal kağıtlar, orman işletmeciliği yapan ülkeler tarafından karşılanıyor. Doğanın ekolojik dengesine zarar gelmeyecek şekilde kesilen ağaçlardan elde edilen kağıtlar, mukavva kutuların imalatında önemli yer alıyor. Türkiye’de mukavva kutuların imalatı için ağaç kesimi yapılmıyor. Bu nedenle sertifika standartları göz önünde bulunduruluyor.

MUKAVVA KUTU TOPTAN SİPARİŞLER

Mukavva kutular geniş kullanım alanına sahip. Özel olarak üretilen mukavva kutuların kullanım alanları arttıkça kutu tasarımında ve kutu imalatında da yenilikler yapılıyor. Kutular, dağıtım maliyetlerini düşüren başlıca ürünlerdir. Üretici ve satıcı arasında herhangi bir ürünün veya eşyanın muhafaza edilmesini ve taşınmasını sağlayan kutular aynı zamanda ürünü veya eşyayı tanıtma görevi üstlenir. Mukavva kutular önemli bir ambalaj çeşididir. Mukavva ile üretilen kutular yüksek dayanıklılığa sahip olduğu için özellikle hassas ürünleri ve eşyaları taşımada kullanılır. Mukavva kutuların içerisinde katı, sıvı, taneli, kırılgan, yumuşak, sert ya da dayanıklı her ürün rahatlıkla taşınabilir. Mukavva kutuların kullanım alanları farklıdır. Kutular, kullanım alanına ve kullanım amacına uygun olması için farklı özelliklerde tasarlanarak üretilebilir.

Mukavva kutu toptan siparişler doğrultusunda kutu imalatı yapmaktayız. Mukavva ile üretilen kutuların imalatı müşterinin isteği doğrultusunda gerçekleştirilir. Toptan mukavva kutu siparişlerinde kutu imalatı öncesinde istif, palet, depolama ve nakliye için uygunluk göz önünde bulundurulur. Oluklu mukavva ile üretilen kutularda üretim esnasında baskı işlemi uygulanabilir. 1,2,3 ve 4 renge kadar su bazlı baskılar bulunmaktadır. Kutuların baskısı için kullanılan temel gereç ise boya ve klişedir. Toptan oluklu mukavva kutu imalatı farklı özelliklerde kutular üretilmektedir. Üretilen kutular tam kapaklı ya da yarım kapaklı olarak üretilebilir. Aynı zamanda kilitli ya da kilitsiz kutu modelleri de bulunmaktadır. Özel kesim kutular, tutmalı kutular, ihracat kutuları ve tekstil kutuları olmak üzere farklı kutu üretimleri yapılmaktadır. Mukavva kutuların üretiminde kutunun kullanım alanı ve amacı göz önünde bulundurulur. Bu doğrultuda toplu kutu siparişleri alınır ve üretim yapılır.

Oluklu mukavva toptan siparişlerde kutunun kullanım alanları doğrultusunda sipariş alınır ve üretim yapılır. Oluklu mukavvadan üretilen kutuların kullanım alanları:

 • Gıda sektörü 
 • Elektrik sektörü 
 • Mobilya sektörü 
 • Nakliye sektörü 
 • Kimya sektörü

Farklı sektörlerde farklı amaçlarla kullanılan kutular herhangi bir ürünün taşımasında ve muhafaza edilmesinde tercih edilir. Aynı zamanda kutular kırılma ve hasara karşı önlem almayı sağlar. Toptan üretim mukavva kutu için yüksek kalitede çalışmalar gerçekleştirmekteyiz. Geniş kullanım alanına sahip olan kutuları yüksek kalitede tasarlayarak üretmekteyiz. Toptan aldığımız siparişler doğrultusunda kutu üretimini vaktinde tamamlayarak üretilen kutuları alıcıya teslim etmekteyiz. Darbelere karşı yüksek koruma sağlayan kutular tekrar kullanım için uygundur. Hafif bir yapıya sahip olduğu için taşıma esnasında ağırlık oluşturmaz. Rahatlıkla kullanılan kutuların toptan üretiminde tercih edilen firma önemlidir. Toptan üretim oluklu mukavva kutu imalarında firmamızı güvenle tercih etmeniz sizlere birçok avantajı kazandıracaktır. Bu avantajlar:

 • Kutular kısa sürede kullanıma hazır hale getirilir. 
 • Kutu tasarımında ve imalatında özel ekip görevlidir. 
 • Kutular yüksek kaliteye sahip makine, teknik ve malzemelerle üretilir. 
 • Alıcı için doğru ve uygun fiyat listesi belirlenir.

Mukavva karton kullanımında maddi ve manevi hasarı önlemek, profesyonel çalışmalardan faydalanmak, en uygun fiyatlı toptan hizmet almak için firmamız güvenle tercih edilebilir. Sipariş doğrultusunda tasarlanan ve üretilen mukavva kutular alıcıya vaktinde teslim edilmektedir. Kullanım alanınıza ve kullanım amacınıza en uygun mukavva kutuları güvenle sipariş edebilir, istediğiniz sayıda kutuyu kısa sürede temin ederek kullanabilirsiniz.

tazetrend e-katalog tasarım34

TÜRKİYE' NİN ÇEVREYE DUYARLI BASKI MERKEZİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

logo tazetrend

Ürünlerinizin değerini arttıracağınız, hediyelerinizde daha kalıcı izler bırakabileceğiniz size ve müşterilerinize özel kutu ve ambalaj ürünleri

İLETİŞİM

+90 535 492 00 33

Aydınevler Mh. Sancak Sk. No:13-17/A 34752 Maltepe – İSTANBUL

No products in the cart.