📍 İstanbul’dan Tüm Dünyaya Gönderim

4,5

Genel @trDoğru Kutu Seçimi Nasıl Yapılır?
doğru kutu seçimi nasıl yapılır

Doğru Kutu Seçimi Nasıl Yapılır?

Kutular onlarca farklı sektörde, yüzlerce ihtiyaç için kullanılabilecek ambalaj malzemeleridir. İlgi çekici kutular ürünlerin gösterişini, estetiğini ve zarafetini çok daha üst seviyeye taşır. Özellikle ürün satışlarını arttırabilmek için kutuların tüketicilerin dikkatini çekecek nitelikte olması gerekir. Hatta kimi zaman kutular o kadar estetik yapılabilir ki koleksiyon oluşturanlar dahi çıkabilir. Bu yüzden kutu seçimi hayati önem taşır.

tazetrend e-katalog tasarım4

KUTU SEÇİMİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Seçeceğiniz kutu sizin sadece ürününüzü tüketiciye ulaştırmayacak, aynı zamanda markanızı, hikayenizi, prestijinizi ve imajınızı taşıyacaktır. Başarılı bir kutu bütün bunları aynı anda sağlamanıza imkân verirken başarısız bir kutu tasarımı daha ilk başta kaybeden olmanıza yol açacaktır. Müşteri memnuniyeti açısından yaratıcı ve dikkat çeken bir ürün kutusu tasarlamak ise oldukça ince ayrıntılar barındırır.

tazetrend e-katalog tasarım35

Kutu ve Ambalaj Üreticisi

Kutu Çeşitleri

Doğru kutu seçimi için öncelikle bilinmesi gereken pek çok kutu türü olduğudur. Tazetrend olarak tasarımını ve imalatını yaptığımız alanda bütün kutu çeşitlerini tüketicilerle buluşturabiliyoruz. Bütün kutu çeşitlerini de stoklarımızda bulundurmayı başarıyoruz.

Kutuların kullanılamayacağı sektör yoktur. Hafif olmaları, estetik tasarımlara izin vermeleri, kişiselleştirmeye açık olmaları gibi detaylar kutulara hem daha farklı kullanım alanı kazandırıyor hem de kutu çeşitlerinin fazlalaşmasını sağlıyor. Bu bakımdan en çok tercih edilen kütü çeşitleri şunlar olmaktadır:

  • Mukavva Kutu,
  • Hediye Kutuları,
  • Takı Kutuları,
  • Özel Tasarım Kutular,
  • Çikolata Kutuları,
  • Oyuncak Kutuları,
  • Bebek Ürün Kutuları,
  • Mum Kutuları.

Her bir kutu çeşidi kendi içerisinde onlarca alternatif ihtiva eder. Kutuların her birisi kullanım alanına ve içerisine konulacak ürüne göre çeşitlenebilir. Minimal özelliklerde ve öcülerde kutular tasarlanabileceği gibi daha büyük kutulara da ihtiyaç duyulabilir. Firma olarak bütün ihtiyaçları karşılayabilecek kapasitedeyiz.

Kutuların İşlevleri

Doğru kutu seçimi yapabilmenin en temel şartı, kutunun niçin kullanılacağıdır. Mutlaka kutunun kullanılma maksadına hizmet ediyor olması gerekir. Çünkü kutular çok farklı işlevlere sahiptirler. Bunların başında muhafaza etme gelir. Kutular içerisine konulacak ürünü muhafaza etmeli, üretimden satışa kadar bir ambalaj ürünü olarak içindeki ürünü korumaktadırlar.

Hatta bazı alanlarda kutular sadece ürünü tüketiciye ulaştırmakla kalmaz. Kullanım esnasında da ürünün özelliklerini muhafaza etmeye yardımcı olur. Mesela parfüm kutuların bu işlevdedir. Parfüm kutuları parfümü muhafaza edip müşteriye daha estetik göstermeye yaradığı gibi kokuyu korumaya da yardımcı olur. Bu yüzden tüketiciler parfümlerinin daha kalıcı kokulara sahip olmasını istiyorsa parfümlerini daima kutularında muhafaza etmeleri gerekir.

Kutuların bir diğer işlevi etkileyici bir ambalaj ürünü olmasıdır. Tüketici ile bir ürünün karşılaştığı ilk nokta ambalajıdır. Ambalajı görür, dokunur ve onunla hissi bir bağ kurar. Eğer bu hissi bağ olumlu manada ise satın alma arzusu oluşur. Satışların artmasına vesile olur. Bu yüzden de kutu tasarımlarına hayati önem verilmelidir. Mükemmel bir kutu tasarlayabilmek için tasarım öncesi, tasarım süreci ve deneyim süreci aşamalarının başarıyla yönetilmesi gerekir. İçerisine konulacak ürün tanınmalı, ürünün özellikleri bilinmelidir. Hedef kitle analizi yapılmalı, ürünün kimlere hitap ettiği, kimlerin satın alması planlandığı tespit edilmelidir. Ürünün nerede ve nasıl satılacağı dikkate alınmalı, markanın hikayesini taşıyan bir kutu tasarımı ortaya çıkarılmalıdır.

Yine karton kutu gibi kutu çeşitleri işlevsel olmalı, her ne için kullanılacaksa ihtiyacı karşılamalıdır. Ürünü korumalı, bir kalkan oluşturarak ürünün zarar görmesini engellemelidir. Özellikle marketlerde, butiklerde, mağazalarda satışa sunulan ürünlerin üretimden alıcının karşısına çıkana kadar ürünü korumaları gerekmektedir. Ya da e-ticaret sistemiyle satılacak ürünün nakliye sırasında zarar görmesini engelleyecek özellikte olmalıdır.

Kutu Tercihi Neye Göre Yapılmalı

Kutu tercihi yapılırken ilk dikkat edilmesi gereken ölçülerdir. Mukavva kutu ve diğer kutu çeşitlerinde ürünün rahatlıkla kutu içerisine sığması için doğru ölçüler kullanılmalıdır.

İkinci olarak kutunun materyaline dikkat edilmelidir. Karton kutu metal kutu ya da plastik kutu gibi çeşitlerde alternatifler bulunmaktadır. Bu yüzden içerisine nasıl bir ürün konulacaksa ya da ürününüzü karşı tarafa nasıl bir konseptte ulaştırmak istiyorsanız ona göre seçim yapmalınız.

Kutu Fiyatları

Kutu fiyatlarını etkileyen çeşitli faktörler vardır. Bunlar materyal, kutunun boyutu, kutunun özellikleri aksesuar detayları gibi seçenekler olabiliyor.

Tazetrend olarak her ihtiyaca uygun mukavva kutu, karton kutu ve diğer kutu türlerinde üretim yapıyor, birinci sınıf kalitede materyal kullanıyor ve markaya özel tasarımlar yapıyoruz.

çeşitlerde alternatifler bulunmaktadır. Bu yüzden içerisine nasıl bir ürün konulacaksa ya da ürününüzü karşı tarafa nasıl bir konseptte ulaştırmak istiyorsanız ona göre seçim yapmalınız.

tazetrend e-katalog tasarım34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

logo tazetrend

Ürünlerinizin değerini arttıracağınız, hediyelerinizde daha kalıcı izler bırakabileceğiniz size ve müşterilerinize özel kutu ve ambalaj ürünleri

İLETİŞİM

+90 535 492 00 33

Aydınevler Mh. Sancak Sk. No:13-17/A 34752 Maltepe – İSTANBUL

No products in the cart.