📍 İstanbul’dan Tüm Dünyaya Gönderim

4,5

Genel @tr2021 Ambalaj Modası
2021 ambalaj modası

2021 Ambalaj Modası

Yeni Yılın Ambalaj Modası

Ambalaj, bir ürünün giysisi gibidir. Tüketicinin satın almaya yönelik harekete geçebilmesi için ambalajının tamamen ürünü satmaya odaklı olması gerekir. Günümüz ticaret ortamında her ürünün çok güçlü rakipleri vardır ve bu yönüyle de ürün, kendini satabilecek özelliklerle donatılmak zorundadır. Ürünü koruyan ve tüketiciye sunan ambalaj bu noktada çok önemli bir unsur olup tasarımından materyaline, üretiminden fiyatına kadar her noktasında hassasiyet gerekir.

tazetrend e-katalog tasarım35

Kutu ve Ambalaj Üreticisi

Ambalaj, reklam piyasasındaki rekabet ve hareketlilikte son derece önemlidir. Grafik tasarımın üç boyutlusu olan ambalajın mükemmel olması ürüne ve satışına etki ettiği gibi işlevini de başarıyla yerine getiriyor olması gerekir. Bütün bu başarının başlangıcı ise tasarımıdır.

Mükemmel Ambalaj Tasarımı Nedir?

Ambalaj tasarımı bir ürünün dış yüzeyinin markanın kurumsal kimliğine ve tüketiciye yönelik olması gerekir. Tasarım, malzemeyi çekici hale getirir. Aidiyet hissettirir ve dikkat uyandırır. Ambalaj ve tasarım, formun tasarımla bütünleşmesini temsil eder.

Mükemmel bir ambalaj tasarımı, dikkat çekici olmalıdır ve dikkat çekici bir ambalaj, satışları arttırmaktadır. Hikayesi olan ambalajlar efsane olmakta ve kimi zaman markanın isminden daha ileriye geçerek tanınırlığı, bilinirliği çok daha fazla olabilmektedir. Peki, ambalajın bu kadar önemli olma sebebi ne? Çünkü ambalaj, hislerimizi ifade eder. Sadece bir paketi satın almayız. O paketi gördüğümüzde görsel bir bağ kurarız. Ardından dokunuruz ve temas hissi ortaya çıkar. Görselliği ve dokusu ile bize bir hikaye anlatır. Başarılı bir ambalajın daha dışından ürünü tadarız. Hatta koklarız. Bu yüzden de mükemmel bir tasarım, ambalajlara hayat katar. Fakat bunu yapabilmek hiç de kolay değildir.

Ambalaj Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ambalaj tasarımı çok geniş ve kapsamlı bir süreçtir. Doğru brifing alınması, ürününü tasarlanması, ambalajın test edilmesi, satış analizlerinin gerçekleştirilmesi gibi farklı süreçler ortaya çıkacak sonucu etkiler. Ambalaj tasarım sürecini üç aşamada değerlendirebiliriz. Tasarım öncesi, tasarım süreci ve deneyim süreci.

Tasarım öncesi büyük önem taşır. Bu aşamada planlamanın ve pazarlamanın doğru yapılması gerekir. Tasarıma başlanmadan ürünü tanımak, nasıl bir ürüne tasarım yapılacak bilinmesi gerekir. Ürünün hangi malzemeden yapıldığı, büyüklüğü, ürünün hassas bir malzemeden üretilmiş olup olmadığı ambalaj tasarımında yön gösterici olacaktır.

Yine tasarım öncesinde hedef kitle analizinin yapılması gerekir. Ürünü kimin alacağı ve o kitleye yönelik bir çalışma ortaya çıkarılmalıdır. Ürünün kullanıcısı erkekler mi, kadınlar mı? Yetişkinler mi yoksa çocuklar mı? Yine ürün müşterilere kalitesiyle mi hitap edecek yoksa uygun fiyatı ile mi? Bütün bunlar tasarımda belirleyici olacaktır.

İnsanların ürünü nasıl ve nerede satın alacakları da önemlidir. Fiziksel olarak mağazadan, marketten, butikten mi satın alacaklar yoksa e-ticaret sitesinde mi? Mesela insanlar sepete atacaklarsa ambalajın buna dayanması gerekir. Ya da e-ticaret ortamından alacaklarsa taşınmaya dayanıklı olması gerekir.

Tasarım öncesinde bir diğer detay ise markanın tanınması gerektiğidir. Ambalaj tasarımının markayı temsil edeceği göz ardı edilmemelidir. Her ambalaj bir hikaye taşır ve bu hikaye ne kadar etkili tüketiciye verilirse satın almaya o kadar fazla teşvik edilmiş olur.

Ön aşamadan sonra ambalaj tasarımı aşamasına geçilir. Bu noktada artık sorumluluk grafik sanatçısındadır. Grafik sanatçısının tecrübesi, deneyimi, bilgi ve birikimi ortaya çıkaracağı tasarımda etkili olacaktır. Grafik tasarımcının tasarlarken ürünü ambalajın içinde ve tüketicinin karşısında hayal etmesi gerekir.

Tasarım bittikten sonra da üretim aşaması gelir. Bu noktada gerekli makine ve donanımlara sahip olunursa uygun materyalle üretim gerçekleştirilir.

Ambalaj Modelleri

Ambalaj örnekleri ürün ve sektöre göre değişir. Renkler, çizgiler, yazı puntosu, görsellerin boyutları gibi detaylar farklılıkların iyi seçilmesi gerekir. Elbette görsellik son derece önemli olsa da ambalaj örnekleri konusunda tek gereklilik görsellik değildir. Aynı zamanda ambalajın işlevsel olması gerekir. Ürünü başarıyla muhafaza etmesi, zarar görmesini engellemesi, üretimden tüketiciye ulaşıncaya kadar, hatta ürünü kullanırken dahi ambalajın iyi durumda kalabilmesi gerekir.

Ambalaj Fiyatları

Ambalaj tasarım ve ambalaj fiyatları oldukça değişkendir. Ambalajın boyutuna, sayısına, üretilecek materyale, kullanılacak ekstralara göre fiyatlandırma değişir.

Tazetrend olarak yıllardır alanında profesyonel, yetenekli bir ekiple çalışıyor, en modern donanımlar ile hizmet veriyoruz. Müşteri memnuniyetini daima en uygun fiyatlar ile destekliyoruz.

tazetrend e-katalog tasarım34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

logo tazetrend

Ürünlerinizin değerini arttıracağınız, hediyelerinizde daha kalıcı izler bırakabileceğiniz size ve müşterilerinize özel kutu ve ambalaj ürünleri

İLETİŞİM

+90 535 492 00 33

Aydınevler Mh. Sancak Sk. No:13-17/A 34752 Maltepe – İSTANBUL

No products in the cart.